surse PC, recomandari, totul despre

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

default surse PC, recomandari, totul despre

Mesaj Scris de Al|n la data de Mier 9 Ian 2008 - 13:51

Am hotarat sa fac acest topic ca sa intelegeti importanta unei surse PC, sa dea dracu sa nu il cititi.
Sursa e una din componentele unui calculator care este în general pusă pe ultimul loc în lista de cumpărături, dar pentru stabilitatea sistemul importanța ei este imediat sub placa de bază și la egalitate cu calitatea memoriilor. În continuare am să mă refer la sursele ATX.
Ce face o sursă ATX? Livrează curent continuu (DC) tuturor componentelor din calculator. Sarcină simplă dar care se complică odată cu cerința de a urma standardul care o definește. În zilele noastre e vorba de standardul ATX12V v2.x.
Un rezumat scurt al documentului de mai sus:
- s-a mărit ieșirea +12V DC
- s-a introdus obligativitatea a 2 linii de 12V pentru sursele care depășesc 20A pe linia de 12V
- conector ATX de 24 pini pentru cei 75W adiționali ceruți de PCI-Express
- definirea mai clară a eficienței minime și maxime în light load și typical load.

Ce căutăm la o sursă de calitate?
În primul rând variația tensiunilor principale (+12V, +5V, +3.3V) să fie conformă cu standardul, adică +-5%, cu un maxim de +-10% pe linia de +12V în peak load. Dacă se poate ca variația să fie și mai mică cu atât mai bine.
Apoi să aibă o eficiență cât mai mare. Eficiența sursei este procentul puterii pierdute în conversia din AC în DC. O eficiență cât mai mare are două efecte benefice: unul fiind o factură mai mică plătită furnizorului de energie electrică iar cealaltă fiind o sursă potențial mai silent (eficiență mare, mai puțină căldură de disipat, un ventilator cu turații mai mici, liniște mai multă). Dacă vreți să aflați dacă sursa este certificată 80Plus vizitați acest link. Ce înseamnă o certificare 80Plus? Sursa este capabilă de eficiență de minim 80% la un load de 20%, 50% și 100% cu un PFC mai mare de 0.9.
Și nu în ultimul rând silențiozitatea, sursa fiind unul din principalele componente generatoare de zgomot. Silențiozitatea se obține printr-o combinație de ventilator silent, controller inteligent al ventilatorului și nu în ultimul rând printr-o eficiență cât mai mare a sursei.
A, și bineînțeles să coste cât mai puțin și să țină cât mai mult.

Câți Watti îmi trebuie pentru calculatorul meu?
În general mult mai puțini decât vă imaginați. Grosso modo o sursă brand de 300-330W face față unui sistem single procesor (chiar core 2 duo sau X2)/single video card la frecvențe stock.
Sunt destule calculatoare on-line pentru dimensionarea sursei, dar rezultatul final este departe de consumul real.
În principiu pentru un calculator normal la frecvențe stock undeva pe la 170W - maxim 200W furnizați de sursă sunt suficienți.
Pentru o combinație letală gen Intel Prescott cu ATI X1900XTX mai puteți adăuga liniștiți încă 100W și încă sunteți în zona unei surse de 300-330W.
Lucrurile se schimbă când intră în ecuație și overclock-ul, dar dacă e făcut în limita decenței o sursă de 400-430W este arhisuficientă și în acest caz.
Tot ce contează în zilele noastre sunt A furnizați de linia de 12V.
Ca un ghid general de calcul al consumului la frecvențe stock puteți considera cam așa:

MB+MEM: 35W
HDD 7200 RPM: 7W în idle, 11W în seek
DVD-RW: 15-20W la scriere
CPU: căutați TDP-ul, luați în seamă și o eficiență de ~80% a etajului Vcore pentru un calcul mai exact.
GPU: pentru plăcile video contemporane
Adunați toate valorile și nu uitați că rezultatul este în full-load la toate componentele simultan, lucru care este imposibil în viața de zi cu zi.
Pentru cei care mai sunt în dubiu referitor la necesarul de watti le recomand călduros thread-ul How much will a 300w power supply run? și poate se vor liniști.

Brand vs. No-name.
Una din greșelile frecvente e optica că la ce-mi trebuie sursă de calitate când un vaporware merge la fel de bine. Aparent așa este, dar aveți în vedere următoarele la un no-name:
- însumați toți W pe linii. S-ar putea să aveți surpriza să iasă mai puțini decât ce-i scris pe etichetă.
- limitarea alimentării AC în zone foarte mici. La 220V AC o sursă no-name poate avea un interval de 215-225V, iar dacă AC-ul variază în afara acestor limite sursa nu mai furnizează cât ar trebui sau mai rău nu mai furnizează nimic. Costă mai mult să produci o sursă care e în stare să furnizeze ce scrie pe ea și la 200V sau 240V AC.
- specificarea unei temperaturi mici la care sursa livrează corect W la ieșire. De exemplu acum o sursă brand este în stare să furnizeze ce scrie pe ea până la o temperatură internă de 50°C, pe când un no-name e posibil ca de la 25°C temperatură internă să înceapă să scadă din W furnizați. Gândiți-vă că temperatura tipică din interiorul unei surse este de 35-40°C așa că nu este de neglijat nici acest aspect.
- ripple. Sunt acele mici "valuri" observate pe un osciloscop când măsori o tensiune. În standard e specificată o toleranță de 120mV pe +12V și de 50mV pe +5V și +3.3V. Bineînțeles cu cât mai mic cu atât mai bine, mai ales pentru sisteme overclockate. Nu prea vreau să mă gândesc cum arată la o sursă de 50 lei.
- și nu în ultimul rând lipsa protecțiilor de orice fel. Scenariul de coșmar e că atunci când se arde sursa ia cu ea și alte componente, pe când o sursă care se respectă se arde ea dar lasă în pace componentele.

O sursă de 700W consumă mai mult decât una de 300W.
Parțial fals. O sursă furnizează exact cât are nevoie calculatorul, așa că nu este nicio diferență între 150W furnizați de o sursă de 700W și 150W furnizați de una de 300W.
În schimb intră în calcul eficiența. E foarte posibil ca sursa de 700W să aibă o eficiență scăzută la un consum de 150W pe când sursa de 300W intră în plaja în care funcționează la eficiență maximă. Deci într-adevăr e posibil ca sursa de putere mare să consume mai mult din rețeaua AC, dar pentru că a fost gândită să ofere eficiență maximă la load-uri mari. Cealaltă față a monedei este că o sursă de 700W poate fi mai silent decât una de 300W la un load de 150W din cauză că ventilatorul ei este gândit să se ambaleze la load-uri mai mari.
Mai jos aveti un tabel comparativ ca să vă dați seama că de la un anumit consum al calculatorului este o diferență notabilă între consumul de curent al unei surse cu eficiență de 80% și una de 65%.

PFC. Îmi scade factura la curent și-mi îmbunătățeste eficiența?
Fals. Pentru cei în temă aici pot citi și viziona grafice și ecuații despre PFC, dar pe scurt PFC (activ sau pasiv) nu are nici un beneficiu pentru un home user din .ro care plătește curentul în kWh nu kVARh.
Singurul beneficiu este în cazul în care are un UPS pentru că-l poate dimensiona mai bine. Exemplu un UPS de 500VA are un output de 300W (de obicei) pentru că e calculat astfel: 500VA x 0.6 (factorul de putere în lipsa PFC activ) = 300W, dar dacă avem o sursă cu PFC activ factorul de putere tinde la 1 și atunci UPS-ul poate ține ~500W în loc de 300W.
Iar despre eficiență nu numai că nu o îmbunătățește, ba chiar o scade cu ~2-4% din cauza circuitelor suplimentare.

Dual 12V rails. Cine are nevoie de ele?
Intel a stabilit că ar fi mai sigur să se limiteze la 20A curentul care trece prin fire, dar atât 12V1 cât și 12V2 vin din aceeași linie de 12V în principal din cauza costurilor care ar fi implicat construirea a două circuite separate de 12V, fiecare cu protecția lui, etc.
Până la urmă, deși nu oficial, Intel a lăsat deoparte specificațiile cu dual rails 12V și a revenit la o singura linie de 12V lucru care nu poate decât să bucure un overclocker serios.

Surse modulare. Voltaje instabile?
Un mit disecat cu grijă aici. Concluzia finală: myth busted.

Am o sursă, dar nu știu cine e producătorul.
În general un brand care se respectă pune UL number al furnizorului sursei sub sigla unei certificări de pe etichetă. Trebuie să fie ceva de genul Exxxxxx.
Căutați acel număr et voilà!
Găsiți PE NET o listă cu principalii producători și clienții lor.

Vorba lungă sărăcia omului, da’ eu ce aleg pentru calculatorul meu?
Mai jos este o listă orientativă (nu-mi aparține) cu ce surse puteți alege fără a da greș. Lista este orientativă pentru că anumite modele de la un producător pot trece în categoria inferioară sau superioară.

Grad zero. Clasă industrială:
Zippy/Emacs
Etasis (modelele Silverstone Zeus)
Win-Tact (PC P&C de putere mare)

Excelente:
Fortron-Source (Sparkle/SPI, Powertech, BFG, unele modele PC P&C, Aopen, OCZ GameXstream, Antec Basiq)
Seasonic (Antec Neo HE/TP Trio/EarthWatts, PC P&C Silencers, Corsair)

Peste medie:
Enhance (majoritatea surselor Silverstone și Akasa, unele ASUS)
Lite-On (Supermicro/Ablecom)
Delta (unele Chieftec)
Enermax
Channel Well (Antec, Meridian XClio, unele Thermaltake)
Topower (OCZ, Globalwin, Be Quiet!, Athena Power, A+GBP, Tagan, unele Vantec, Spire/Speeze, Mushkin, BFG)
AcBel Polytech (Coolermaster, unele ASUS)
SevenTeam (Sytrin, MGE, XG, unele CoolerMaster, Thermaltake, Masscool)
Andyson Electronics (unele modele Hiper, AC Ryan, Aerocool Zero-dba, Sunbeam NUUO)
Heroichi (HEC, Compucase, câteva Thermaltake)

Medii:
Superflower/TTGI/Fore Point/Fortrex
Wintech (Sintek, Ultras care nu-s prima generație X-Connect)
Sirtec (majoritatea Thermaltake, ceva Chieftec, Yesico)

Cu precizarea că unele din sursele Thermaltake făcute de CWT pot trece în categoria superioară, la fel cum și unele surse produse de Topower pot trece în categoria inferioară.
De altfel și noile Enhance (Akasa 80+ sau Silverstone Element) certificate 80Plus pot trece în categoria superioară mai ales prin prisma raportului calitate/preț/eficiență/W.

La fel o listă cu sursele pe care ar fi bine să evitați pe cât posibil:

Achieve
Allied
ANS
Apex
Arrow
Aspire
Austin
Codegen
Coolmax
Demon
Deer
Delux (cu excepția modelului de 600W care este decent)
Duro
Dynapower
Eagle
EagleTech
Foxlink
Hercules
InWin (cu excepția modelelor FSP)
JNC
JustPC
Key Mouse
Kingwin
L&C
Logic
Linkworld
Macron Power
Maxpower
MGE
Mustang
Okia
Power-Man (cu exceptia modelelor FSP)
Powmax
Powerlink
Power-Up
Powerstar
QMax
Qtec
q-tec
Raidmax (cu excepția modelelor Topower/Tagan care nu-s vândute cu carcasele)
Real PC Power
Rexpower
Rhycon
Robanton
Rosewill
Skyhawk
Thermaltake (cu excepția Thermaltake W0057 PurePower 500W și ToughPower făcute de CWT)
TMP-ANS
Tsunami
Turbo
Turbolink
Ultra (cu excepția X2 & X-Finity)
US-Can
Viomax

Deși este plin Internetul de review-uri la surse aș vrea să recomand doar trei site-uri pe care vă puteți baza când căutați un review de calitate.
- PSU Inquisitor - review-uri axate pe performanțele sursei. În plus are o metodologie interesantă de testare.
- X-bit labs - tot axate pe performanțe
- SPCR - review-uri axate în principal pe partea silent a surselor.

Ultima editare efectuata de catre in Mier 9 Ian 2008 - 22:37, editata de 1 ori

4. Suma inteligentelor pe pamint e constanta. Populatia este in crestere.
n. Presimtirea mortii e mai rea decat moartea insasi
Al|n
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 808
Varsta : 45
Data de inscriere : 11/10/2007

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

default Re: surse PC, recomandari, totul despre

Mesaj Scris de Al|n la data de Mier 9 Ian 2008 - 14:04

Recomandarile mele:
pana in 1,5 mil un best-buy ar fi acest Sirtec de 430 W : http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec/hpc-430-p12s/
SI CEVA ADEVARAT DE TOT, CU CARE ANI DE ZILE NU MAI AI TREABA ACEST CORSAIR DE 450 w CARE DE FAPT ESTE SEASONIC INSIDE Very Happy
http://www.pcgarage.ro/surse/corsair/cmpsu-450vx/

Al|n
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Al|n la data de Vin 25 Ian 2008 - 23:13

Aici puteti face un test ca sa vedeti de ce sursa aveti nevoie http://www.corsair.com/psufinder/default.aspx , la Corsair, Seasonic inside... Mad

Al|n
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Al|n la data de Joi 27 Mar 2008 - 15:41

http://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/s12-ii-500/ Seasonis, o sursa adevarata, pacat ca e scumpa,,, ca alternativa Fortron Blue Storm II 500 http://www.pcgarage.ro/surse/fortron/blue-storm-ii-500/

Al|n
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorin la data de Sam 31 Mai 2008 - 9:33

http://www.dc-shop.ro/detalii_produs.php?cod=13535 SURSA RAIDMAX RX-520, 520W, 20P+4P, 12cm blue led fan 1500rpm, SECC NEGRU, w/ SATAx2, BLACK

membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 625

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorin la data de Lun 8 Sept 2008 - 21:00

http://www.pcgarage.ro/surse/raidmax/rmx-500w12/ foarte silent sursa fata de ce aveam,o am de vreo luna,isi face treaba bine . . .

membru fondator
membru fondator

Numarul mesajelor : 625

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: